FAQ

Jak QR kód zpracovat?

Naše webová stránka umožňuje QR kód zpracovat třemi způsoby:

1. QR kód si vyfotíte. QR kód si zobrazíte např. na monitoru vašeho počítače. Spustíte si na svém mobilním zařízení bankovní aplikaci vaší banky a do ní načtete QR kód přes fotoaparát.

2. QR kód jako uložený obrázek. Vygenerovaný QR kód si stáhnete jako obrázek do úložiště svého mobilního zařízení. Spustíte mobilní bankovní aplikaci, pro zadání platby načtete uložený obrázek z úložiště a aplikace kód načte.

3. QR kód v e-mailu. Necháte si QR kód odeslat na svou e-mailovou adresu. Odtud jej načtete do bankovní aplikace a platbu odešlete.

Na jakém telefonu mi QRkni.cz bude fungovat?

Obecně na tzv. smartphonech s přístupem k internetu. Internet potřebujete jak pro zadání údajů do webové aplikace, tak pro zobrazení QR kódu a jeho přímé využití k platbě nebo k uložení. A samozřejmě pro spuštění mobilního bankovnictví, kde vygenerovaný QR kód využijete.

Potřebuji dvě zařízení, abych mohl/a odeslat QR platbu z bankovnictví v telefonu?

Dnes už ne. Naše aplikace nabízí možnost stáhnout si QR kód do mobilu jako obrázek a každá mobilní bankovní aplikace umožňuje QR kód načíst z galerie obrázků. Jednoduše si tak vyberete správný QR kód a QRknete.

Jak zjistím, zda platba proběhla?

Po odeslání platby se zobrazí v seznamu plateb na bankovním výpisu. Pokud chcete ověřit, zda máte uhrazeny všechny své pohledávky kontaktujte pracovníka úřadu nebo organizace, kde poplatek hradíte.

Jak je to s datem splatnosti?

Náš QR kód datum splatnosti neobsahuje. Po načtení příkazu k úhradě si tak datum splatnosti můžete doplnit podle své úvahy. Hned dnes nebo třeba až po výplatě.

Může se stát, že omylem zaplatím za někoho jiného?

Přesto, že aktivně nepracujeme s osobními údaji plátců, tak aplikace hledá shodu osoby se zadaným rodným číslem s rodnými čísli osob v databázi úřadu. Pokud ke shodě nedojde, aplikace nezobrazí žádný variabilní symbol, ani QR kód.

Co když chci zaplatit za jinou osobu? Např. za děti

Zaplatit za někoho jiného je možné, pokud je daná osoba vedena v databázi úřadu. Po zadání variabilního symbolu nebo rodného čísla bude částka sazby za osobu vygenerována do podoby QR kódu.

Jak si mohu ověřit, že jsou údaje v QR kódu správně?

Obvykle jsou všechny údaje, kromě konkrétního variabilního symbolu, uvedeny na webových stránkách úřadu nebo organizace, která poplatek vybírá. Někdy je potřeba trochu více hledat, protože u místních poplatků jsou údaje uvedené v obecně závazných vyhláškách.

Je to bezpečné?

Aplikace nezobrazuje žádné osobní údaje, které byste sami nezadali a žádné údaje neukládá. Zobrazené platební údaje jsou personifikované pouze přes variabilní symbol (VS). QR kód tedy obsahuje variabilní symbol plátce, číslo bankovního účtu konkrétního úřadu nebo organizace, který je navázaný na daný poplatek a částku obvykle za jednu osobu a celé poplatkové období.

Nenašel jsem svůj úřad, co mám dělat?

Podmínkou pro nalezení úřadu a poté vašich platebních povinností na QRkni.cz je, že právě Váš úřad pracuje se ekonomickým softwarem HELIOS Fenix, od společnosti Asseco Solutions, a. s. Po zadání názvu úřadu do vyhledávacího pole se zobrazí políčka pro vyhledání konkrétních poplatků (v případě, že byl úřad nalezen). Pokud nalezen nebyl, aplikace vás přesměruje na stránku, kde můžete zadat název vaší obce a úřad nebo organizaci, kde byste chtěli platit přes QR, a požadavek odešlete. Nám přijde e-mail a my oslovíme danou organizaci s nabídkou

Co když nemám chytrý telefon nebo mobilní bankovnictví?
Většina internetových bankovnictví dokáže QR kód načíst i při spuštění na webu na vašem stolním počítači nebo notebooku. Stačí si tak QR kód nechat odeslat na e-mail nebo stáhnout jako obrázek a použít ve webové bankovní aplikaci.

Jak zjistím, zda mám nedoplatek?
Pro zjištění nedoplatku je v tuto chvíli nezbytné kontaktovat referenta úřadu nebo organizace (telefonicky, e-mailem). Aplikace nedoplatky nezobrazuje z důvodu ochrany osobních údajů.